شیراز می تواند با برنامه ریزی و اجماع فکری و عملی شهری پیشرو در عرصه گردشگری باشد

شیراز می تواند با برنامه ریزی و اجماع فکری و عملی شهری پیشرو در عرصه گردشگری باشد
شهردار شیراز در نشست دوستانه با اصحاب رسانه گفت: گردشگری از ارکان مهم توسعه به شمار می رود و شیراز می تواند با برنامه ریزی و اجماع فکری و عملی شهری پیشرو در عرصه گردشگری نسبت به بسیاری از شهرهای کشور باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور در این نشست با اشاره به لزوم توجه به صنعت گردشگری خاطرنشان ساخت: گردشگری می تواند یک فرصت طلایی برای شیراز به منظور رسیدن توسعه پایدار، اشتغال زایی و تولید ثروت باشد. شیراز با توجه به ظرفیت بالای تاریخی و فرهنگی خود می تواند در زمینه گردشگری نسبت به بسیاری از شهرهای کشور پیشرو باشد که این مهم نیازمند برنامه ریزی واحد و اجماع فکری و عملی است.
شهردار شیراز در این راستا از کلید خوردن چند پروژه جدید با محوریت گردشگری خبر داد و گفت: 97 درصد از بودجه عمرانی سال آینده شهرداری به تکمیل پروژه های نیمه تمام اختصاص یافته است. علاوه بر این چند پروژه جدید با محوریت گردشگری در سال آینده مثل ایجاد پیاده راه از دروازه قرآن تا دروازه اصفهان در راستای تکمیل محور عرفان، طراحی محور چمران شمالی و جنوبی و پل اتصال آن با برگزاری مسابقه ملی و ... کلید خواهد خورد.
 
  • مدیون خون شهدا هستیم
وی ضمن گرامیداشت یاد و نام شهدا گفت: شهدا بزرگترین میراث معنوی ما هستند و بزرگداشت آنان به معنای احترام و بزرگداشت تمام دستاوردها و ارزش های مقدس نظام می باشد.
مهندس حیدر اسکندرپور طرح تعویض، بازسازی و بهسازی تمثال شهدا را از وظایف شهرداری برشمرد و افزود: این طرح سالهاست که در آستانه نوروز اجرا می شود. ورای جناح بندی های سیاسی همه ما مدیون خون شهدا هستیم. از جناح های سیاسی می خواهم پای شهدا را به دعواهای جناحی خود نکشانند؛ چراکه شهدا و خانواده های گرانقدرشان میراث معنوی کل این مملکت هستند.
وی با اشاره به عملیات زیباسازی، عمرانی و پاکسازی شیراز در آستانه نوروز خاطرنشان کرد: تمام مناطق یازده گانه شهرداری به طور مساوی از خدمات شهری نوروزی  برخوردار شده اند و ما در تمام مناطق با گلکاری، ایجاد فضای سبز مناسب و.. به استقبال نوروز و مهمانان عزیز می رویم. با اقدامات انجام شده امسال شیراز نوروزی متفاوت را از نظر گل کاری، پاکیزه کردن شهر، زیبایی منظر شهری و ورودی های شهر، آماده کردن زمینه اسکان مسافرین و ... را تجربه می کند.
مهندس اسکندرپور با بیان اینکه توزیع متناسب و عادلانه امکانات و خدمات در تمامی محلات شهر شیراز از جمله برنامه های شهرداری شیراز است خاطرنشان ساخت: در این راستا برنامه جامعی توسط شهرداری شیراز تهیه شده و درصدد هستیم وضعیت محلات شیراز را با فراهم آوردن امکانات رفاهی، ورزشی و ... در کنار اموزش های شهروندی ارتقا دهیم.
 
  • آسیب های اجتماعی بدترین محصولات حاشیه نشینی
شهردار شیراز با اشاره به اقدامات شهرداری شیراز برای کاهش معضل حاشیه نشینی یادآور شد: شیراز سومین کلانشهر ایران است که از معضل حاشینه نشینی و تبعات آن رنج می برد و شهرداری به تنهایی نه مسؤول حل این معضلات است و نه توانایی کافی در این زمینه دارد.
مهندس اسکندرپور در نشست صمیمانه با اصحاب رسانه آسیب های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را از جمله عوارض این پدیده ناخوشایند برشمرد و افزود: عوارض حاشیه نشینی همانند سیلابی است که تمام نهادها و ارگانها را درگیر می کند. بنابراین در سطوح ارشد کشور جلساتی تشکیل و مأموریت های گوناگونی به نهادها و دستگاههای ذیربط ارسال شده که امیدواریم با مداخله مؤثر تمام ارگانها و نهادها، مسأله حاشیه نشینی و عوارض برخاسته از آن تا حد زیادی کاهش یابد.
 
  • سرنوشت باغات قصردشت
وی توجه و حفاظت از باغات قصردشت را یک وظیفه همگانی دانست و یادآور شد: مجموعه باغات قصردشت میراث سبز و سرمایه عظیم شیراز است و بر همه ما لازم است تا جایی که می توانیم در حفظ و نگهداری از این باغات تلاش نماییم.
مهندس اسکندرپور کسب درآمد مالکان از باغات خود را جزو خواسته های به حق باغداران برشمرد و تصریح کرد: برنامه ما برای نگهداری از باغات، اقتصادی کردن باغداری است.
 
  • تغییر کاربری ها و فروش تراکم
شهردارشیراز در ادامه سخنانش در این نشست، کسب درآمد پایدار را مهمترین رکن خودکفایی شهرداری ها دانسته و گفت: در سالهای اخیر به دلیل رکود بخش مسکن، درآمد شهرداری ها از محل پروانه های ساختمانی و عوارض نوسازی کاهش یافته است و شهرداری ها برای کسب درآمد و تحقق بودجه، مجبور به شهرفروشی به شکل تغییر کاربری یا فروش تراکم شده اند.
اسکندرپور خاطرنشان کرد: تنها راه خروج کلانشهرها از مشکل بزرگ شهرفروشی، ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری ها نظیر اخذ عوارض است.
 
  • بافت تاریخی حافظه مشترک شیرازی ها
وی بافت تاریخی شیراز را حافظه جمعی و مشترک شیرازی ها برشمرد و یادآور شد: حس تعلق شهروندی از جمله مسائل مهمی است که باید تقویت شود و در این میان، بافت تاریخی شیراز به عنوان حلقه اتصالی است که اکثر شهروندان در آثار و خاطرات آن سهیم بوده و نسبت به آن حس مالکیت و افتخار دارند. بنابراین باید به زیباترین و بهترین شکل ممکن از این وجهه اشتراک مراقبت و محافظت نمود.
شهردار شیراز گفت: با حضور سرمایه گذاران و تقویت اقتصاد بافت، این بافت تاریخی متحول خواهد شد. شهرداری شیراز از حضور سرمایه گذاران واقعی که با تکیه بر قوانین و ضوابط اقدام به سرمایه گذاری کنند، استقبال می کند. سال آینده سال رونق بافت تاریخی است و هفت محور گردشگری در آن بهسازی و بدنه سازی خواهد شد که منجر به جریان یافتن زندگی و حضور گردشگران در آن خواهد شد.
مهندس اسکندرپور در نشست صمیمانه با اصحاب رسانه با بیان اینکه طبق نظرسنجی انجام شده از شهروندان اولین اولویت مردم شیراز توجه به اماکن ورزشی، تفریحی و گردشگری و دومین اولویت شهروندان توجه به بافت تاریخی شیراز است، افزود: هم اکنون ۱۲۰ درخواست برای ایجاد هتل و رستوران داده شده است و علاوه بر آن با بهسازی بافت، سیمای آن در حال تغییر است. همچنین دبیرخانه دایمی نمایشگاه ها و رویدادهای فرهنگی در بافت تاریخی تاسیس شده است.
 
  • رینگ های پیرامونی باید در اولویت قرار گیرند
شهردار شیراز ترافیک را از جمله معضلات کلانشهرها دانسته و تأکید کرد: انتقال ترافیک برون شهری به داخل شیراز یکی از مهمترین دلایل ترافیک است که به منظور کنترل ترافیک شهر شیراز باید رینگ های پیرامونی شهر همچون پروژه کوهسار مهدی و پل جوادیه تکمیل و در مرکز شهر نیز هوشمند سازی حمل و نقل و ترافیک صورت بگیرد.
 
  • حضور هنرمندان و احیای هنر در شیراز
وی هنر را بخش تفکیک ناپذیری از فرهنگ شیراز دانست و گفت: شیراز مهد تاریخ، تمدن، فرهنگ، هنر است و اعتلای هنر می تواند به ارتقای شیراز در سطح منطقه ای و بین المللی کمک کند.
شهردار شیراز یادآور شد در راستای رونق و توسعه اقتصاد هنر، بازار هنر شیراز در ادامه محور سنگ سیاه ایجاد خواهد شد و هنرمندان در این بازار می توانند در کنار اجرا و آموزش، به فروش اجناس هنری و صنایع دستی خود نیز اقدام کنند.
مهندس اسکندرپور پیاده راه دروازه قرآن تا دروازه اصفهان را یکی دیگر از بسترهای هنری شیراز دانست و افزود: در بخشی از این پیاده راه هنرمندان می توانند محصولات خود را به گردشگران و شهروندان شیرازی عرضه کنند.
 
  • خروج کارخانجات و پادگان ها از شیراز
شهردار شیراز در این نشست به بحث خروج کارخانه سیمان از شیراز پرداخت و گفت: سالهاست که بحث انتقال کارخانه سیمان از شیراز به خرامه مطرح و مورد پیگیری و خواست مرم و فعالان محیط زیست بوده است. این جابجایی با موانع  و مشکلات مالی روبرو بوده است که امیدواریم با مذاکرات انجام شده در سال آینده شاهد جابجایی و خروج این کارخانه از شیراز باشیم.
مهندس اسکندرپوربیان کرد: خروج پادگان ها از شهر نیز یکی دیگر از مطالبات مردمی و خواسته های شهرداری است که به صورت جدی دنبال می شود و تنها مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که ما نمی خواهیم با خروج این پادگان ها از شهر تعداد زیادی ساختمان و آپارتمان جایگزین آنها شود. درصدد هستیم با خروج پادگان ها از سطح شهر، فضای سبز این مجموعه ها نیز حفظ شود و امیدوارم بتوانیم یکی از پادگان ها را به عنوان پارک عمومی برای شهروندان شیراز حفظ کنیم.
 
  • من شهرم را دوست دارم
 شهردار شیراز در پایان از کمپین و هشتگ «#من شهرم را دوست دارم» رونمایی کرد و در حالی که روی تابلو ویژه این کمپین شعار مورد علاقه اش یعنی «شیراز باید مثل شیراز باشد» را می نوشت، خطاب به فعالان عرصه رسانه گفت: ما نمی خواهیم تحت عناوین الگوپذیری به تقلید از سایر شهرها بپردازیم چون بر این باور هستیم که هر شهری شخصیت و جنبه های منحصر بفردی دارد که باید حفظ و نگهبانی شوند بنابراین شعار اصلی ما این است که شیراز باید شیراز بماند. امیدوارم با تلاش مجموعه شهرداری، شیراز را به شهری با رفاه و سرزندگی بیشتر برای شهروندان تبدیل کنیم.

 

اوقات شرعی

وضعیت آب و هوا

Cannot get Shiraz location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

تلفن های ضروری

اداره - سازمان
تلغن
آتش نشانی
125
اورژانس
115
ارتباطات مردمی شهرداری
137
اطلاعات پرواز فرودگاه
199
دفتر نظارت ناجا
197
وزارت راه
141