۱۴ هزار و ۵۰۰ حادثه، ۲۶۰ میلیارد تومان هزینه به شهر شیراز تحمیل کرده است

۱۴ هزار و ۵۰۰ حادثه، ۲۶۰ میلیارد تومان هزینه به شهر شیراز تحمیل کرده است
به گفته رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز حضور آتش نشانان در محل هر حادثه در شهر شیراز حدودا ۱۵ میلیون تومان هزینه در بردارد. در سال ۹۶ در شیراز حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ حادثه رخ داده است. این حوادث در مجموع حدود ۲۶۰ میلیارد تومان برای شهر شیراز ایجاد هزینه کرده است. در حالیکه با این هزینه می توانستیم ۲۰ ایستگاه آتش نشانی مجهز به ماشین آلات بسازیم یا به صورت رایگان در منزل ۱۵ هزار شهروند سیستم تر و خشک و اعلام حریق نصب کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، برگزاری مراسم چهارشنبه پایان سال و پریدن از روی آتش جزو رسوم ایرانی ها برای استقبال از نوروز است. در سال های اخیر این آیین سنتی با تغییر شکلی محسوس، همنشین انفجار مواد محترقه، تخریب اموال عمومی، ترقه بازی و آسیب رسیدن به جان و مال شهروندان و ... شده است. رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز علاوه بر اینکه از آماده باش کامل نیروهای آتش نشانی در شب چهارشنبه سوری و حضور آتش نشانان سیار در سطح شهر خبر می دهد، معتقد است که چهارشنبه سوری می تواند یک فرصت بزرگ برای دور هم بودن های خانوادگی، دوستانه و شاد باشد؛ اگر آموزش های ایمنی لازم به شهروندان ارائه شود. پای صحبت های محمد فرخ زاده رییس سازمان اتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در خصوص تمهیدات لازم برای گذراندن چهارشنبه سوری ایمن نشستیم.
  • از دید شما به عنوان رییس سازمان آتش و نشانی و خدمات ایمنی، چهارشنبه سوری یک فرصت است یا یک تهدید؟
به مناسبت های مختلف هم می توان به عنوان یک فرصت و هم به عنوان یک تهدید نگاه کرد. ما در ایران سنت های زیبایی نظیر عیدنوروز با مراسم و آیین های خاص خودش را داریم. چهارشنبه پایان سال نیز یکی از مراسم های پیش از عید نوروز است که فرصتی را برای کنار هم بودن، شادی و ... فراهم می کند. طی دهه های اخیر بدعت های جدیدی در چهارشنبه سوری از جمله استفاده از مواد محترقه و خطرناک ایجاد شده که جز سنت های ما نبوده است. کجای دنیا را سراغ دارید که مردم پول خرج کنند تا شهر خود را به آتش بکشند؟ می توان با ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی این بدعت ها را کنار گذاشت و به سنت های خوب و اصیل همچون جشن ها و دور همی های خانوادگی، از روی آتش پرین با فلسفه تاریخی اش و ... پرداخت. این موضوع حتی موجب استحکام بنیان خانواده در آستانه نوروز می شود. اگر به چهارشنبه سوری به عنوان تهدید نگاه می کنیم منظورمان توجه به کارهای نامتعارف و خارج از سنت است وگرنه از چهارشنبه سوری به عنوان یک سنت پسندیده و قدیمی استقبال می کنیم. بنابراین ما باید با بازگشت به سنت های دیرین خود چهارشنبه سوری را به فرصت تبدیل کنیم.
در سال های اخیر با حوادثی نظیر سوختگی، مرگ و ... در چهارشنبه سوری روبرو بوده ایم. مردم باید بدانند که آتش نشانان، نیروهای امدادی، انتظامی و ... از بدنه خود مردم و جزئی از آنها هستند و طبق اخلاق و انسانیت نباید برای هم نوع خود مزاحمت ایجاد کنیم. آنها هم حق لذت بردن از روزها و مناسبت های مختلف را دارند.
  • آموزش به شهروندان یکی از ارکان مهم پیشگیری از حوادث است. آیا پیش از رسیدن چهارشنبه سوری آموزش هایی در خصوص عدم استفاده از مواد محترقه و ... به شهروندان و به ویژه دانش آموزان ارائه کرده اید؟
امروز در دنیا از شهرهای یادگیرنده به عنوان شهرهای موفق یاد می شود و هر هزینه در بحث یادگیری و آموزش یک سرمایه گذاری محسوب می شود. حضور آتش نشانان در محل هر حادثه در شهر شیراز حدودا 15 میلیون تومان هزینه در بردارد. در سال 96 در شیراز حدود 14 هزار و 500 حادثه رخ داده است. این حوادث در مجموع حدود 260 میلیارد تومان برای شهر شیراز ایجاد هزینه کرده است. در حالی که با این هزینه می توانستیم 20 ایستگاه آتش نشانی مجهز به ماشین آلات بسازیم یا به صورت رایگان در منزل 15 هزار شهروند سیستم تر و خشک و اعلام حریق نصب کنیم. اگر میزان حوادث کمتر شود و وقت خود را روی انجام موارد پیشگیری از حادثه نظیر آموزش، بازدید از ابنیه و .. بگذاریم بسیاری از هزینه های ما کاهش پیدا می کند.
از سه ماه قبل از چهارشنبه سوری آموزش هایی را برای ایمن گذراندن شب چهارشنبه سوری شروع کردیم. سال گذشته علاوه بر آموزش به نمایندگان دانش آموزان، با آنها میثاق نامه ای مبنی بر عدم استفاده از مواد محترقه امضا کردیم. این نمایندگان نیز در مدارس به سایرین آموزش های لازم را دادند. امسال علاوه بر مدارس با مهدکودک ها نیز این توافقنامه را امضا کردیم. آتش نشانان با حضور در مدارس نواحی ۴ گانه آموزش و پرورش شیراز به ۲۹ هزار و ۷۰۰ دانش آموز نکات آتش بازی و مواد آتش زا را ارائه داده اند. اطلاع رسانی های لازم از طریق رسانه ها و شبکه های مجازی در مورد موضوعات ایمنی به شهروندان انجام و در ۲۹ نقطه شهر نیز پوستر‌های هشدار دهنده مرتبط با شب چهارشنبه سوری توزیع و نصب شده است. همچنین تمام ایستگاه های آتش نشانی سطح شهر شیراز وظیفه دارند به مدارس و مساجد منطقه سر بزنند و آموزش های لازم را ارائه دهند.
  • آیا به طور مشخص در شب چهارشنبه سوری نیز اقدام خاصی انجام خواهید داد؟
درصدد هستیم چهارشنبه پایان سال را از یک تهدید به یک فرصت آموزشی تبدیل کنیم. در این شب مدرسه ای بزرگ به نام کلانشهر شیراز در اختیار ما است. در این شب شهروندان هم آموزش های ایمنی می بینند و هم یک شب خوب را می گذرانند. این رویداد اجتماعی و تعاملی برای کاهش فشارها و خطرات بسیار موثر است. سال گذشته نیروهای آتش نشانی به جای استقرار در یک محل خاص، در 200 نقطه از شهر در فاصله دریاچه نمک تا ورودی صدرا در کنار شهروندان حضور یافتند، با کمک خود مردم آتش روشن کردند، به آنها آموزش هایی در خصوص چگونگی اطفای حریق رعایت نکات ایمنی دادند و در انتها به آنها گل هدیه کردند. امسال نیز آتش نشانان در 300 نقطه در کنار شهروندان حضور پیدا می کنند و پس از دادن آموزش های ایمنی لازم از آنها می خواهیم که به عضویت آتش نشانان داوطلب در بیایند. در این شب علاوه بر نیروهای آتش نشانی، تیم آتش نشانان داوطلب و تیم بانوان آتش نشان در کنار مردم هستند و به آنها اموزش خواهند داد.
در مجموع به دنبال این هستیم که خود ایمنی و خود امدادی را در شهر شیراز گسترش دهیم چون اگر حادثه ای با وسعت درگیری بالا همچون زلزله رخ دهد نیازمند حضور و مشارکت شهروندان آموزش دیده برای امدادرسانی هستیم و از این منظر چهارشنبه سوری یک فرصت بزرگ برای ماست. امروز در اکثر شهرهای تاب آور دنیا نیز از مشارکت مردم استفاده می کنند و استفاده از آتش نشانان داوطلب و ارائه آموزش به شهروندان پیش زمینه ای برای رسیدن به شهر تاب آور است.
  • شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی ایران محسوب می شود. شما چه توصیه ای به جوانان و نوجوان پایتخت فرهنگی ایران دارید تا در مناسبت های مختلف در عین شادی کردن، رفتارشان در خور این نام باشد؟
چهارشنبه سوری سال گذشته با حادثه تلخ پلاسکو همراه شد و شهروندان به علت این حادثه نهایت محبت و احترام خود را نسبت به ما اعلام کردند. برخی از شهروندان با حضور در ایستگاه های آتش نشانی، روشن کردن کردن شمع و اهدای شاخه گل با آتش نشانان همراه شدند. در همین راستا سال گذشته شیراز با کمک مردم لقب ایمن ترین شهر ایران را از آن خود کرد. در سال گذشته بر اساس گزارشات مرکز فرماندهی آتش نشانی فقط یک حادثه کوچک در اطراف شیراز رخ داد و جمعیتی بالغ بر 200 هزار نفر از دریاچه نمک تا ورودی صدرا در کنار هم چهارشنبه سوری را بدون حادثه گذراندند. این موضوع نشان دهنده ظرفیت عظیم فرهنگی مردم شیراز است و ما امسال نیز باید بتوانیم این لقب را حفظ کنیم.
  • نقش نهادهای متولی امر فرهنگ را در فرهنگسازی برای گذراندن شبی ایمن چگونه می بینید؟
من معتقدم اکثر مردم با پایبندی به سنت ها عمل می کنند و اگر عده محدودی از سر کم دانشی اعمالی آسیب زا انجام می دهند مقصر نهادهای متولی هستند که نتوانسته اند آموزش ها و راهنمایی های لازم را به آنها بدهند. به ما آموزش نداده اند که چگونه باید شادی کنیم؟ به نظرم دستگاه های متولی بحث فرهنگ باید به موضوع چهارشنبه آخر سال ورود پیدا کنند. چرا در این شب سینماهای شهر به صورت نیم بها یا رایگان پذیرای شهروندان نیستند؟ در این شب مجموعه های گردشگری مثل مراکز تاریخی، مذهبی و فرهنگی تعطیل است در صورتیکه به نظر من این مجموعه ها باید چهارشنبه سوری باز و ورودی آنها نیز رایگان باشد. در این شب اداره ورزش و جوانان می تواند با برگزاری جشنواره بازی های بومی و محلی فرصتی را برای ترویج سنت ها و تفریح سالم فراهم کند. بنابراین اگر همزمان ظرفیت هنر، گردشگری، الگوی تفریح سالم، استفاده از اماکن مذهبی و ... استفاده شود می توان چهارشنبه پایان سال را به بهترین نحو گذراند.
  • آیا شهرداری شیراز مکان هایی را برای برگزاری جشن ها و مناسبت های ملی و مذهبی تدارک فراهم کرده است؟
در سطح شهر شیراز باغ های خانواده و بوستان های بزرگ مقیاسی از جمله 580 هکتاری دراک و 50 هکتاری مادر وجود دارد که می تواند فرصت کنار هم قرارگرفتن خانواده ها و شهروندان را فراهم کند. البته در شیراز به عنوان شهر گردشگرپذیر میدان های بزرگ شهری نیاز داریم تا محل تعاملات اجتماعی، عرضه محصولات و صنایع دستی، برگزاری جشن های سنتی و ... باشد.
  • شما به عنوان رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز چه توصیه هایی به خانواده ها و جوانان برای چهارشنبه پایان سال دارید؟
از شهروندان می خواهم لقب شیراز را به عنوان ایمن ترین شهر ایران در چهارشنبه سوری حفظ کنند چون شیراز در سال گذشته قهرمان حوزه ایمنی و مدیریت در زمینه کاهش حوادث بود. شهروندان در این شب از خرید مواد محترقه جلوگیری و صنوف مختلف مثل رنگ فروشی ها از فروش مواد اولیه ساخت بمب های دستی مثل اکلیل خودداری کنند. خانواده ها در کنار هم با برگزاری جشن ها و ایین های زیبای سنتی به دور از رفتارهای غیر متعارف فضایی خاطره انگیز را فراهم کنند. اگر قصد برافروختن آتش را دارند این کار را در محیط باز و حجم کم انجام دهند. از مواد آتش زا مانند بنزین استفاده نکنند. همچنین به منظور رعایت جوانب احتیاط در این شب حتما کپسول آتش نشانی و جعبه کمک های اولیه را به همراه خود داشته باشند. از تمامی دستگاه های امداد و نجات می خواهم که در این شب در کنار مردم باشند و به آموزش مردم بپردازند و سعی کنند این شب به فرصتی برای جذب شهروندان و آموزش به آنها تبدیل شود.
 

اوقات شرعی

وضعیت آب و هوا

Cannot get Shiraz location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

تلفن های ضروری

اداره - سازمان
تلغن
آتش نشانی
125
اورژانس
115
ارتباطات مردمی شهرداری
137
اطلاعات پرواز فرودگاه
199
دفتر نظارت ناجا
197
وزارت راه
141