موافق دخل و تصرف در طبیعت نیستم

موافق دخل و تصرف در طبیعت نیستم
شهردار شیراز در بازدید از بوستان کوهستانی دراک گفت: با وجود اینکه معتقدم نباید در فضاهای طبیعی دخل و تصرف چندانی صورت بگیرد، اما متعهد می شوم روند تکمیل این بوستان با درنظر گرفتن مسائل زیست محیطی و اقلیمی و با استفاده از مشاورین مجرب ادامه یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور در این بازدید که به همراه جمعی از اعضای شورا و مدیران شهری انجام شد، با بیان اینکه ارتفاعات سرمایه عظیمی برای آینده و اقلیم شیراز است، گفت: باید با کمترین تغییرات و با رویکرد حفظ اکوسیستم طبیعی، از ارتفاعات جهت توسعه فضاهای تفریحی و گردشگری استفاده کرد چون تغییرات ممکن است تأثیرات مخرب زیست محیطی در پی داشته باشد؛ در حالی که نباید کاری کنیم این سرمایه عظیم خدادادی که می تواند زمینه رونق گردشگری طبیعی را در شیراز مهیا کند از یک فرصت به تهدید تبدیل شود.
شهردار شیراز با اشاره به اینکه طی سال های اخیر، کمتر فرصت ایجاد پارک های مناسب مهیا شده است، عنوان کرد: ایجاد بوستان های بزرگ مقیاس با توجه به افزایش جمعیت و توسعه شهر یکی از نیازهای جدی شیراز می باشد که باید ادامه پیدا کند. با اینکه اعتقاد من عدم دخالت در اکوسیستم و اقلیم محیط است و ترجیح می دم به جای دستکاری در طبیعت، پارک ها در سطح شهر ساخته شوند، اما برای ادامه روند تکمیل بوستان ۵۸۰ هکتاری تلاش خود را به کار می گیرم. چراکه محدوده تحت پوشش این بوستان مدخل بادهای غربی شرقی و تأمین کننده بخشی از آب شیراز می باشد و اهمیت خاصی دارد.
مهندس اسکندرپور در خصوص لزوم انجام مطالعات بیشتر و بهره گیری از مشاورین در جهت کاهش اثرات مخرب زیست محیطی پروژه ها، افزود: گرچه انجام همزمان مطالعات با انجام پروژه سرعت کار را بیشتر می کند اما ممکن است برخی تبعات طبیعی و زیست محیطی نادیده گرفته شود در همین راستا ترجیح من استفاده از مشاورین مجرب، فازبندی پروژه ها و مطالعات بیشتر است.
در این بازدید مدیر پروژه بوستان کوهستانی دراک نیز با توصیف جایگاه این پارک در دنیا گفت: در رده بندی پارک های بزرگ مقیاس جهان، پارک ۵۸۰ هکتاری دراک در جایگاه چهاردهم قرار دارد و افق آن که در سه فاز تعریف شده شامل هزار هکتار می باشد.
مهندس حقیقت تعادل نوع فعالیت با شرایط اکولوژیک منطقه، توسعه و مراقبت از گونه های گیاهی و جانوری همچنین تنظیم فعالیت های گردشگری با شمولیت کلی و بهره برداری حداکثری شهروندان را سه ویژگی جهانی پارک های بزرگ مقیاس برشمرد و گفت: این سه اصل در بوستان کوهستانی دراک رعایت شده و با توجه به تبعیت از قوانین جهانی و رعایت متوسط سطح اشغال، تنها 2/3 درصد از کل ۵۸۰ هکتار مساحت پارک تحت اشغال فضای ساختمانی آمده است.
وی در ادامه افزود: با توجه به قرارگیری این بوستان در مسیر بادهای غربی شرقی هرگونه فعالیت در زمینه ارتقای وضعیت پوشش گیاهی منطقه اثر قابل توجهی بر کل شهر شیراز می گذارد و در این راستا علاوه بر غنی سازی فضای سبز مجموعه، تعداد ۲۳۰ هزار اصله نهال در آن کاشته شده است. به منظور آبیاری فضای سبز مجموعه نیز آب جاری شده در بسترهای ایجاد شده در دریاچه پارک با گنجایش 30 هزار متر مکعب جمع آوری می شود.
مدیر پروژه پارک کوهستانی دراک یکی دیگر از مزیت های احداث این بوستان را جلوگیری از دخل، تصرف و تفکیک زمین‌های ارزشمند این منطقه دانست و خاطر نشان کرد: با توجه به قرارگیری سد تنگ سرخ در این ناحیه و ارزشمند شدن زمین‌های اطراف آن، زمینه برای تغییر کاربری و تفکیک این زمین ها به وجود آمده بود که با تبدیل این محدوده به بوستان بزرگ مقیاس ۵۸۰ هکتاری دراک دیگر این اتفاق نخواهد افتاد، بستر طبیعی جهت جذب گردشگر و گذران اوقات فراغت شهروندان حفظ شده‌ و همچنین ساخت این بوستان زمینه ایجاد فرصت‌های گردشگری و اقتصادی و به تبع آن افزایش ثروت عمومی و افزایش میزان اشتغال را برای شیراز مهیا کرده است.
مهندس حقیقت با اشاره به رواج فرهنگ تفریحات سالم خانوادگی و استفاده از بوستان ها و پارک های سطح شهر شیراز توسط شهروندان گفت: با توجه به اهمیت این موضوع در بوستان ۵۸۰ هکتاری دراک یازده سایت آلاچیقی اقامتی و تفریحی طراحی شده که چهار سایت آن به بهره برداری رسیده است.
مدیر پروژه بوستان کوهستانی دراک با بیان اینکه ایجاد پارک‌های بزرگ مقیاس یکی از شاخص‌های توسعه شهری است و در ایران نیز شهرهای مختلف برای ساخت اینگونه بوستان‌ها با هم در رقابت هستند، در خصوص برخی فضاهای ایجاد شده در بوستان کوهستانی دراک گفت: در این بوستان طولانی‌ترین زیپ‌لاین کشور به طول ۱۲۰۰ متر با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی، دریاچه مصنوعی، سلامتکده طب سنتی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، بازسازی پل های قدیمی شیراز، مزرعه گیاهان دارویی و زینتی و ... ایجاد شده و آبشار بزرگ شیراز به عنوان نماد پارک دراک، تله کابین، پارک هزارتو، سایر سایت‌های آلاچیقی و ... نیز در حال ساخت است. علاوه بر این زیرساخت های پارک 580 هکتاری دراک نظیر فیبرنوری، لوله کشی، برق کشی و ... به صورت کامل ایجاد شده است.
همچنین در بازدید شهردار شیراز به همراه جمعی از اعضای شورای شهر و مدیران شهری از بوستان کوهستانی دراک، مشاور این پروژه با اشاره به پیش بینی سیستم حمل و نقل عمومی در پارک ۵۸۰ هکتاری دراک، خاطرنشان کرد: برای جابجایی شهروندان در محدوده بوستان، دو سیستم ماشین برقی و تله کابین پیش بینی شده است که در حال حاضر به علت مهیا نبودن ماشین برقی و به بهره برداری نرسیدن تله کابین، شهروندان با خودروهای شخصی در بوستان کوهستانی دراک تردد می کنند. بر اساس مطالعات انجام شده، بوستان بزرگ مقیاس دراک ظرف 25 سال آینده به تکمیل نهایی می رسد که با مطرح شدن در سطح جهانی می‌تواند با افزایش ظرفیت گردشگری شیراز منجر به جذب هرچه بیشتر گردشگر و تامین اقتصاد شهر شود.

 

اوقات شرعی

وضعیت آب و هوا

Cannot get Shiraz location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

تلفن های ضروری

اداره - سازمان
تلغن
آتش نشانی
125
اورژانس
115
ارتباطات مردمی شهرداری
137
اطلاعات پرواز فرودگاه
199
دفتر نظارت ناجا
197
وزارت راه
141