پایان بازسازی نمای بیرونی دروازه قرآن تا پایان سال

پایان بازسازی نمای بیرونی دروازه قرآن تا پایان سال
مدیرعامل سیما، منظر و فضای سبز شهری از پایان بازسازی نمای بیرونی دروازه قرآن تا حلول سال نو خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، به نقل از خبرگزاری مهر جهانبخش میرزاوند در نشست خبری فعالیت های این مجموعه با بیان اینکه طرح مطالعاتی مرمت و بازسازی دروازه قران متعلق به سال ۱۳۹۴ است، بیان کرد: از آنجا که سازه این بنای تاریخی، میراثی است، طرح مطالعاتی بازسازی آن با نظارت سازمان میراث فرهنگی و گرشگری استان فارس بر مبنای ۲ بخش تعریف شده است که در ابتدا با تزریق بتن به پایه های این دروازه تاریخی از حرکت سازه به دلیل فرسودگی آنها جلوگیری خواهد شد.
وی از ثبات پایه ها با افزودن بتن و مقاوم سازی این سازه خبر داد و افزود: با توجه به اینکه اولویت ما برای بازسازی دروازه قرآن شیراز در آستانه نوروز و ورود گردشگران نمای بیرونی است، عنوان کرد: ابتدا مرمت نمای بیرونی در اولویت قرار گرفت و بازسازی نمای داخلی را به پس از تعطیلات نوروزی موکول کردیم.
میرزاوند در عین حال تاکید کرد: تلاش ما در شهرداری و سازمان میراث فرهنگی پایان بازسازی نمای بیرونی دروازه قرآن تا حلول سال نو است؛ این در حالیست که بازسازی درونی این بنای تاریخی با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی به سال آینده سپرده شد.
مدیرعامل سیما، منظر و فضای سبز شهری شیراز در ابتدای این نشست با توجه به فضاسازی های چند روز اخیر پیرامون برداشته شدن تمثال شهدا از سطح شهر توضیح داد: با توجه به اینکه از سال ۱۳۹۰ همزمان با کنگره شهدا و سرداران شهید استان فارس تعدادی بنر با تصویر شهدا در بلوارها نصب شد که به مرور زمان آسیب دیده است از سال ۹۲ نوسازی این تمثال ها آغاز شد که اکنون با توجه به عدم اطلاع رسانی به موقع نزد افکار عمومی موجب سوء تفاهم هایی شد.
وی در عین حال از نصب دست کم ۴۰ تابلو جمعی شهدا در نقاط مختلف شهر شیراز خبر داد و افزود: این تابلوها اینک در مناطقی نظیر چوگیا، ورودی کوی سجادیه، بلوار فرهنگشهر و... قرار گرفته اند. برای ماندگاری بیشتر این تابلوها آنها را روی فلز چاپ کردیم تا در طول زمان دچار موراد مشابه نشوند.
میرزاوند درخصوص هزینه بازسازی این تابلوها و تمثال ها عنوان کرد: از آنجا که هزینه های این تابلوهای شامل فوندانسیون، سازه فلزی و بنر می شود پیشتر با مبلغی معادل ۱۲ میلیون تومان میشد، امسال طبق قرارداد با پیمانکار این طرح در محلات مبلغی نزدیک ۲۰ میلیون تومان تمام می شود، زیرا بسیاری از مواد این تابلوها وارداتی که بدین خاطر هزینه های آن متغیر است.
مدیرعامل سیما، منظر و فضای سبز شهری پیرامون استقبال از میهمانان و گردشگران نوروزی هم به تشریح برنامه های سازمان یادشده پرداخت و گفت: برای استقبال کمیته هایی تشکیل شد تا با بهسازی فضای سبز، اصلاح و هرس درختان، مرمت جداول خیابان و مکان هایی که نیاز به کاشت و تعویض درخت داشتند کار آغاز شد، این در حالیست که ترمیم سطح سبز پارکها، میادین و بلوارها در دستور کار سازمان قرار گرفته است.
از سویی به گفته میرزاوند کاشت گل در بوستان ها و بلوارها به همراه نهال آماده شده و در حال کاشت می باشد و از مناطق شهرداری نیازها استعلام شده و در حال تامین نهاده ها هستیم.
میرزاوند از تهیه دفترچه راهنمای گردشگران نوروزی خبر داد و افزود: در این دفترچه ها نشانی و عکس تمامی باغات از جمله خانواده و پارک های تحت مدیریت سازمان معرفی شده اند که همزمان با ورود گردشگران توزیع می شود.
این مقام مسئول مدیریت شهری شیراز با هشدار به خاطیان اعلام کرد: نصب هرگونه چادر در پارکها و بوستان های شیراز به مناسبت نوروز ممنوع است. این در حالیست که نشانی کمپ هایی که امکان نصب چادر و اسکان نوروزی دارند در دفترچه راهنما درج شده است.
وی در عین حال یادآور شد: ما نمی توانیم در سایت ها و کمپ های اسکان نوروزی سرمایه گذاری دائمی داشته باشیم زیرا این اماکن مختص نوروز برپا می شوند و در طول سال استفاده دیگری ندارند.
میرزاوند در ادامه به برنامه های هفته درختکاری در شیراز هم اشاره کرد و از آغاز برنامه های پیرامون این رویداد در روز ۱۵ اسفندماه جاری با حضور اصحاب رسانه، مقام های استانی و مدیران و اقشار مردم در ساعت ۹ صبح سه شنبه خبر داد که در بوستان سلامت در ابتدای بزرگراه حسینی الهاشمی برگزار می شود.
میرزاوند با اشاره به اینکه برنامه درختکاری در شیراز به مدت یک هفته ادامه می یابد افزود: در این مدت نقاط مختلفی به کمک مردم و سازمان های مردم نهاد و نهادها آیین پسندیده و توصیه شده درختکاری را خواهیم داشت، بنابر این در ادامه برنامه های یادشده؛ چهارشنبه ۱۶ اسفندماه جاری در بوستان مادر در محله کوشک میدان شیراز با حضور دانشجویان، دانش آموزان و زوج های جوان جشن درختکاری برپا می شود این در حالیست که در روز یادشده باغ گلهای بلوار شهید چمران میزبان نخبگانی است که از سوی بنیاد نخبگان فارس معرفی شده اند و درختکاری می کنند.
مدیرعامل سیما، منظر و فضای سبز شهری شیراز از درختکاری بانوان در روز ۱۷ اسفندماه در بوستان نور خبر داد و افزود: در روز پنجشنبه پزشکان و اهالی حوزه سلامت در باغ چمران جنوبی دست بکار کاشت درخت می شوند.
وی در ادامه افزود: روز ۱۸ اسفندماه جاری در پارک جنگلی گلستان با همکاری هیئت کوهنوردی استان با حضور ورزشکاران کاشت درخت را خواهیم داشت. این درحالیست که ۱۹ اسفند هم در پارک جنگلی کیان آباد به کمک مهندسین میزبان بسیج درختکاری خواهیم بود.
مدیرعامل سیما، منظر و فضای سبز شهری با اعلام اینکه با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برنامه های هفته درختکاری تکمیل می شود گفت: ۲۰ اسفند ۹۶ با حضور هنرمندان در بوستان نور آیین درختکاری توسط این بخش از جامعه شکل می گیرد؛ همچنین ۲۱ اسفند با همکاری مجمع خیرین شهرساز شیراز در بوستان مادر با حضور خانواده شهدا در جوار مرقد مطهر شهدای گمنام درختکاری می شود.
این در حالیست که به گفته میرزاوند با کمک یکی از پزشکان خیر شیرازی ۵۰۰ اصله نهال به مناسبت هفته درختکاری در ۱۲ نقطه مرتفع و دامنه های پیرامون شیراز کاشته می شود تا جهادی در این زمینه شکل بگیرد.
وی گونه درختانی که بدین مناسبت در شیراز کاشته می شوند را برشمرد و افزود: سرو و نارنج به عنوان نماد شیراز و دیگر سایه گستران سبز از جمله بادام کوهی، بنه، ارژن، بلوط و... در این طرح استفاده می شوند.
میرزاوند درعین حال با توجه به وجود بحران آب در شیراز عنوان کرد: باید به سمتی برویم که گیاهان کمتر نیازمند به آبیاری کاشته شوند. در ۱۱ شهرداری منطقه به همراه جنب سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در میدان مطهری شیراز به مدت ۲ روز درخت به شهروندان اهدا می شود.
میرزاوند به طرح های در دست اقدام این سازمان هم اشاره کرد و گفت: طرح جامع آبیاری با بهره مندی از فناوری های هوشمند، ایجاد پارک مفاخر شیراز، بهسازی و نوسازی مبلمان و فضای سبز آرامگاه حافظ و جانمایی نمادهای شهری، نورپردازی و رنگ آمیزی دستور کار سال جدید سازمان خواهد بود.
وی از سفره آرایی به مناسبت نوروز ۹۷ در پیشگاه اداره ها و سازمان های شیراز خبر داد و افزود: ۱۰۰ سازه گل ارتفاعی با کاشت گلهای فصلی جانمایی خواهیم کرد و دست کم ۲۰ نماد نوروزی در نقاط مختلف و پر گردشگر شیراز نصب خواهد شد.
به گفته مدیرعامل سیما، منظر و فضای سبز شهری شیراز کارگروه بهسازی تابلوهای خدمات و صنوف تشکیل شده تا در نقاط هویتی شیراز تابلوهای یادشده از هارمونی، زیبایی بصری و تم هنری برخوردار شوند.

اوقات شرعی

وضعیت آب و هوا

Cannot get Shiraz location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

تلفن های ضروری

اداره - سازمان
تلغن
آتش نشانی
125
اورژانس
115
ارتباطات مردمی شهرداری
137
اطلاعات پرواز فرودگاه
199
دفتر نظارت ناجا
197
وزارت راه
141