هوشمند سازی ترافیک بخشی از پازل هوشمند سازی شهر شیراز است

هوشمند سازی ترافیک بخشی از پازل هوشمند سازی شهر شیراز است
شهردار شیراز عنوان کرد: مدیریت هوشمند ترافیک از جمله راهکارهای حل مشکلات ترافیکی و هوشمندسازی شهر شیراز و از جمله برنامه های محوری من برای توسعه این کلانشهر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور در مراسم تکریم و معاوفه معاون حمل و نقل و ترافیک که با حضور پلیس راهور شیراز، نایب رییس شورای شهر و جمعی از مدیران شهری برگزار شد با بیان اینکه حمل و نقل هوشمند از جمله برنامه های محوری برای توسعه شیراز است، گفت: ساخت پل و تقاطع مشکل شهر را به طور موقت رفع می کند، بنابراین باید در کنار این سخت افزارها به سمت مدیریت هوشمند ترافیک برویم. هوشمند سازی ترافیک بخشی از پازلی است که برای هوشمند سازی شهر شیراز چیده ایم.
شهردار شیراز افزود: اینکه معاون حمل و نقل و ترافیک باید تخصص IT یا ترافیک داشته باشد نیازمند بررسی های بسیاری بود اما معاون حمل و نقل و ترافیک باید هم با مطالعات حوزه ترافیک آشنا و هم نسبت به هوشمندسازی حمل و نقل شهری ذهن پویا و خلاق داشته باشد که مهندس زوربخش معاون جدید این دو ویژگی را توامان دارد.
وی با تاکید بر اهمیت جایگاه و نقش مطالعات جامع در حوزه حمل و نقل و ترافیک شهری افزود: خیلی اوقات می توان با مطالعات جامع تر شیراز را بهتر و مشکلات را کمتر کرد. به همین منظور درصدد هستیم با استفاده از متخصصین و پژوهش های دانشگاهی ملی و بین المللی، چشم اندازهای آتی حمل و نقل شیراز را تعریف کنیم.
شهردار شیراز خاطرنشان ساخت: تاکنون تنها برای تکمیل قطار شهری می توانستیم از اوراق مشارکت استفاده کنیم اما در بودجه 97 تمهیداتی اندیشیده شده است که برای تمامی سیستم های حمل و نقل عمومی بتوانیم از ظرفیت فروش اوراق مشارکت استفاده کنیم.
مهندس اسکندرپور با اشاره به اینکه در حال حاضر اتوبوس به عنوان وسیله حمل و نقل ارزان قیمت توسط بسیاری از شهروندان مورد استفاده قرار می گیرد، عنوان کرد: با توجه به اینکه انتخاب استفاده از اتوبوس برای حمل و نقل شهری یک رفتار اجتماعی محسوب می شود باید برای آن اهمیت قائل شد. 
وی تاکید کرد: همگان شیراز را به نام شهر فرهنگ و ادب می شناسند و در نتیجه رفتارهای رانندگان اتوبوس نیز باید متناسب با این عنوان باشد. در این راستا آموزش های فرهنگی به رانندگان اتوبوس و شهروندان، بهسازی و نوسازی اتوبوس ها، بازنگری در مسیرها و جانمایی ایستگاه های اتوبوس شهری و توزیع مناسب امکانات در تمامی مناطق شهری از جمله مهمترین اولویت ها در حوزه اتوبوسرانی است.
مهندس اسکندرپور در این مراسم با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل ابتدا باید رینگ پیرامونی شهر شیراز تکمیل می شد، گفت: به دلیل وجود شهرک های اقماری در اطراف کمربندی و خطراتی که جان شهروندان ساکن در این منطقه را تهدید می کند ضروری است که رینگ پیرامونی شهر شیراز به سرعت هر چه بیشتر تکمیل شود. به همین علت است که امروز من بر تکمیل آن تاکید زیادی دارم.
شهردار شیراز با اشاره به اینکه در بودجه سال 97 سهمی را برای ساماندهی عناصر شهری مستقر در خیابان زند و بازآفرینی این محور به عنوان یک مجموعه گردشگری اختصاص داده ایم، عنوان کرد: تلاش داریم با باز آفرینی محور زند عمده کاربری های اداری را از این محور خارج کنیم و به عنوان پیاده راه و مجموعه گردشگری در اختیار مردم بگذاریم.
نایب رییس شورای شهر نیز در مراسم معارفه معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز گفت: در تمامی کشورهای دنیا اولین مبنای توسعه ایجاد زیرساخت های حمل و نقل است.
مهندس صبوری با اشاره به اینکه امروز بزرگترین مشکل شهرها و کلانشهرها نیز به حوزه حمل و نقل مربوط می شود، خاطرنشان کرد: رفع این مشکل نیازمند خلاقیت، نوآوری، به کارگیری روش های نوین حمل و نقل و هوشمندسازی ترافیک است. در واقع می توان گفت که مهمترین گام در راستای حل مشکلات فعلی هوشمند سازی ترافیک است و انتظار مدیریت شهری از مدیران این حوزه نیز پرداختن به همین موضوع است. 
وی افزود: با توجه به بافت منحصر به فرد شهر شیراز باید از تمامی سیستم های حمل و نقل جدید به تناسب پهنه های متفاوت و متناسب با ظرفیت های آن استفاده کرد.
نایب رییس شورای شهر در این مراسم با بیان اینکه زیست پذیر کردن شهر شیراز و انسان محور شدن آن پایه شعارهای مدیریت جدید شهری است، گفت: بسیاری از خیابان های شهر شیراز باید پیاده محور شوند تا هم در زمینه جذب گردشگر و هم تحقق شهر گفتگو محور گام برداشته شود.
لازم به ذکر است که مهندس اسکندرپور شهردار شیراز در حکمی دکتر مجتبی زوربخش را به سمت معاون حمل و نقل و ترافیک منصوب کرد. پیش از این نیز مهندس علی ناصری سرپرست معاونت حمل و نقل ترافیک بود.

اوقات شرعی

وضعیت آب و هوا

Cannot get Shiraz location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

تلفن های ضروری

اداره - سازمان
تلغن
آتش نشانی
125
اورژانس
115
ارتباطات مردمی شهرداری
137
اطلاعات پرواز فرودگاه
199
دفتر نظارت ناجا
197
وزارت راه
141