شیراز باید شبیه شیراز باشد نه شهرهای دیگر!

شیراز باید شبیه شیراز باشد نه شهرهای دیگر!
شهردار شیراز در نشست هیأت مدیره مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز با تاکید بر احیا و حفظ زیبایی های شهر شیراز گفت: سیاست همسان سازی را باید کنار گذاشت. شیراز باید شبیه شیراز باشد نه هیچ یک از شهرهای دیگر! تمام عناصر آن با زیبایی و کارکردِ مختصِ شیراز به عنوان خاطره ای مشترک در ذهن شهروندان بماند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور با بیان این مطلب که شیراز در برخی حوزه ها از جمله شهرسازی و معماری نیاز به بازنگری جدی دارد، اظهار داشت: برای اینکه شیراز را متفاوت بسازیم باید از سیاست همسان سازی که در روند شهرسازی به کار گرفته می شود، فاصله بگیریم.
شهردار شیراز در این راستا بافت تاریخی شیراز را خاطره مشترک و ثروت عمومی شهروندان شیرازی توصیف و خاطرنشان کرد:  امروز بافت تاریخی به دلیل بی توجهی های مستمر وضعیت مناسبی ندارد، باید نهادهای متولی و مردم با همکاری یکدیگر در راه بهبود وضعیت این ثروت ارزشمند گام بگذارند.
وی برگزاری نمایشگاه های متعدد فرهنگی و هنری و رویدادهای مختلف را در محدوده بافت تاریخی فرهنگی به عنوان یکی از راهکارهای بازگشت رونق و حضور دوباره مردم در این بافت دانست و گفت: برگزاری رخدادها یک فرصت تاریخی است که می تواند اقتصاد شهر را متحول کند و علاوه بر جذب بیشتر گردشگر و ایجاد فرصت های شغلی، افزایش نشاط و امید به آینده را به دنبال داشته باشد.
شهردار شیراز همچنین با تأکید بر رسالت مجمع خیرین مبنی بر شهرسازی و فرهنگ سازی، بر ارتقای سطح فرهنگ عمومی تأکید و خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگی به کار جدی نیاز داریم. به نظر می رسد در این زمینه به پارمترهایی که در ساخت فرهنگ عمومی تأثیرگذارند، کمتر توجه کرده ایم؛ این در حالیست که مهم ترین نیاز شهروندان آرامش است و بخش زیادی از این آرامش منوط به افزایش فرهنگ عمومی است که باید با همکاری تمامی دستگاه های متولی فرهنگ و از کانون هایی نظیر مدرسه، مسجد و خانه فرهنگ محله صورت بگیرد نه تنها توسط شهرداری.
مهندس اسکندرپور از حاشیه نشینی به عنوان زنگ خطری جدی برای نظام فرهنگی شهر شیراز یاد کرد و گفت: شواهد نشان می دهد حاشیه نشینی خرده فرهنگ هایی را ایجاد کرده است که اگر چاره ای برای آن نیندیشیم، در درازمدت با آسیب های جدی فرهنگی اجتماعی مواجه خواهیم شد.
وی با بیان اینکه باید به برخی مسایل دوباره نگاه کنیم و داشته هایمان را پررنگ تر ببینیم، عنوان کرد: در انتخاب مدیرانم کسانی را انتخاب خواهم کرد که این نگاه را تقویت کنند. تمام تلاش خود را می کنم تا در کنار ساخت پل، پارک و ... به این نکته واقف باشم که شهردار شیراز مسئول تمام جنبه های شهر شیراز است و شهرداری باید منزلت اجتماعی شهروندان را با برخورد مناسب، خدمت رسانی سریع و تسهیل فرآیندها حفظ کند.
همچنین اعضای مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز در این نشست بر مواردی نظیر الگو بودن این مجمع برای دیگر شهرهای کشور، نگاه متفاوت و تعامل بیشتر با خیرین و در نظر گرفتن مشارکت خیرین به عنوان یک نوع درآمد پایدار شهری همچنین حفظ اعتماد شهروندان به این مجمع، تأکید کردند.

 

اوقات شرعی

وضعیت آب و هوا

Cannot get Shiraz location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

تلفن های ضروری

اداره - سازمان
تلغن
آتش نشانی
125
اورژانس
115
ارتباطات مردمی شهرداری
137
اطلاعات پرواز فرودگاه
199
دفتر نظارت ناجا
197
وزارت راه
141